Modernizacja istniejących obiektów

Każdy z nas wie, że nie raz łatwiej jest zrobić coś samemu, niż poprawiać po kimś. Podobne przemyślenia mają architekci, przed którymi stawia się zadanie modernizacji jakiegoś obiektu. Tylko najlepsi z nich radzą sobie z takim zadaniem. Modernizacja nie raz wymaga zachowania maksimum z tego, co oferuje stojący już budynek, a przy tym wprowadzenia nowoczesnych i wygodnych rozwiązań tak, by całość pasowała do siebie. Wymaga to od architekta niesamowitej kreatywności, ale uniemożliwia pójście na całość.

Kategoria: Blog

modernizacja budynku

Po co modernizuje się obiekty?

Projekty modernizacji istniejących obiektów są potrzebne z rożnych względów. Czasami są to obiektu użyteczności publicznej, np. szpitale, które trzeba dostosować do potrzeb niepełnosprawnych. Innym razem może to być zabytkowy pałacyk, który trzeba przekształcić w luksusowy hotel. Prawdziwym wyzwaniem są stare kamienice w centrach wielkich miast, którym trzeba nadać kompletnie nowe życie, nie zmieniając znacząco bryły, a ni fasady budynku. Chociaż tego typu projekty to dla architektów niemały orzech do zgryzienia, z reguły powstają z nich prawdziwe perełki architektury. Modernizacje na mniejszą skalę przeprowadza się tez w zwykłych, starszych budynkach, w których trzeba wprowadzić niezbędne wygody XXI wieku: szybką sieć internetową, sprawną klimatyzację, niezatykającą się kanalizację.

W jakim zakresie mogą działać architekci?

Tu również najwłaściwszą odpowiedzią na pytanie jest: to zależy. A zależy między innymi od tego, czy modernizowany jest zabytek, czy budynek państwowy, czy obiekt prywatny. Modernizacja zabytków obostrzona jest całym szeregiem przepisów i zlecana jest tylko najwybitniejszym biurom architektonicznym. Zmiany w budynkach państwowych z reguły ustala się z osobami, które danym budynkiem zarządzają lub administrują. Jeśli chodzi o nie zabytkowe prywatne obiekty, architekt może rozpostrzeć skrzydła. Jedynym warunkiem jest dana mu przez właściciela obiektu wolna ręka, a dobry specjalista będzie potrafił ze starej stodółki zrobić prawdziwy, zapierający dech w piersiach, domek letniskowy.