Wybór projektu domu jednorodzinnego

Budowa własnego domu to ogromne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Część z nas od zawsze ma w głowie o tym, jak powinien wyglądać jego wymarzony dom i doskonale wie, czego chce. Jednak druga część kompletnie nie ma pomysłu ani na bryłę, ani na styl budynku. Takie osoby często przeglądają gotowe projekty domów jednorodzinnych i często proszą o porady doświadczonego architekta.

Kategoria: Blog

Co ustalić najpierw?

Przede wszystkim zanim zaczniemy przeglądać projekty domów musimy ustalić, ile potrzebujemy powierzchni użytkowej i pokoi. Dom musi być przede wszystkim funkcjonalny, a dopiero potem ładny. Innego metrażu i rozkładu pokoi będzie szukała młoda para z trójką dzieci, a innego starsze małżeństwo. Poza tym dobrze jest określić, czy szukamy domu piętrowego czy parterowego. Jeśli marzy nam się dom pasywny, musimy wziąć pod uwagę, że będziemy mieli ograniczony wybór brył. Wynika to z tego, że domy pasywne muszą być podzielone na strefy zimne i ciepłe, aby spełniały swoje energooszczędne role. Gdy już ustalimy czego potrzeba nam do życia, dopiero wtedy można zabrać się za przeglądanie projektów. W tym wypadku znów byłoby nam łatwiej, abyśmy określili jaki styl domu nam się podoba. Jedni zachwyceni są nowoczesnymi bryłami z wielkimi oknami, inni wolą klasyczne domy. Do łask wracają również coraz częściej domy wyglądające jak zabytkowe drewniane chatki. Gdy chociaż wstępnie określimy czego szukamy, będzie nam łatwiej to znaleźć.

Pomoc architekta

Część osób kompletnie nie wie czego szuka. W takim wypadku najczęściej przeglądają u architekta gotowe projekty domów i dużo opowiadają o sobie i swojej rodzinie. Gdy jakiś projekt wpadnie im w oko, architekt stara się dopasować go do potrzeb rodziny. Czasami okazuje się, że projekt, który na pierwszy rzut oka rodzinie się w ogóle nie podobał, przypada im do gustu bo niewielkich zmianach w kolorystyce elewacji lub po drobnych poprawkach rozkładu pokoi na piętrze. Architekci nie raz mają genialne pomysły, na które przeciętny człowiek by nie wpadł – dlatego zawsze warto zapytać się o wszystko, jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości.