Jak pomalować meble, aby odzyskały dawny blask?

Drewniane meble przeżywają ostatnio prawdziwy renesans, a stylizowane szafki nocne, toaletki czy drzwi stanowią prawdziwe rarytasy dla osób preferujących wystrój vintage. Stare meble wymagają jednak nieco pracy i troski, aby mogły cieszyć oko jak za dawnych lat. Choć mogłoby się wydawać, że renowacja mebli drewnianych to skomplikowany i wymagający zabieg, w wielu przypadkach nadanie im drugiego życia wcale nie jest takie trudne. Często wystarczy je tylko gruntownie wyczyścić, uzupełnić drobne ubytki i na koniec właściwie zabezpieczyć, by nawet najbardziej wysłużone drewno stało się klejnotem koronnym wśród elementów dekoracji wnętrza.

Od czego zacząć renowację mebli?

Pierwszym krokiem w odnawianiu starych mebli jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Trzeba zatem usunąć stare powłoki zanieczyszczeń, bejc, farb i lakierów. W przypadku drewna lakierowanego najlepszym wyjściem jest staranne szlifowanie papierem ściernym (240). Jeśli jednak jego powłoka łuszczy się, konieczne będzie zastosowania preparatu do usuwania starych powłok, który trzeba później zneutralizować wodą i odczekać 24 godziny do wyschnięcia. Jeśli drewno było woskowane, najpierw trzeba usunąć wosk, a następnie wyszlifować i odpylić całą powierzchnię. Drewno oleiste należy najpierw odtłuścić, a dopiero później oczyścić. Gdy odnawiany mebel ma dużą powierzchnię, warto rozważyć zastosowanie praktycznej szlifierki. Trzeba jednak pamiętać o dobraniu właściwego uziarnienia papieru ściernego – jeśli będzie zbyt grube, uszkodzi strukturę drewna, tworząc w nim niemożliwe do usunięcia bruzdy.

czyszczenie papierem ściernym

Jak malować stare meble?

Sam proces malowania mebli nie różni się zbytnio od malowania np. ścian – można sobie z tym doskonale poradzić z użyciem pędzli, wałków czy pistoletu natryskowego. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu dokładności i wykorzystaniu odpowiedniej farby. W zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć, do wyboru są cztery opcje farb – akrylowa, kredowa, ftalowa lub renowacyjna.

Farby akrylowe pozwalają na uzyskanie jednego z trzech efektów wykończenia – matowe, półmatowe i błyszczące. Sprawdzają się dobrze zarówno na drewnie, jak i sklejkach. Schną bardzo szybko i mogą być z łatwością usunięte, jeśli np. znudzi nam się dotychczasowy kolor, gdyż rozpuszczają się w wodzie. Niestety nie chronią one przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Farba kredowa pozwala uzyskać stylowe, matowe wykończenie, cieszące się ostatnio sporą popularnością (zwłaszcza wśród zwolenników białego umeblowania). Jest w pełni ekologiczna – składa się z proszku kredowego, wody i naturalnych pigmentów – i zapewnia łatwość nakładania. Niestety jest dość delikatna, przez co jest podatna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, wymaga nałożenia kilku warstw oraz zabezpieczenia lakierem lub woskiem.

Farby ftalowe lub alkidowe zawierają olej i mogą być stosowane bezpośrednio na lakier. Cechuje je też duża przyczepność, pozwalająca stosować je z powodzeniem także na płyty wiórowe i MDF. Po wyschnięciu tworzą odporną i jednolitą, a zarazem elastyczną powierzchnię. Maluje się nimi dość łatwo, jednak mają jeden zasadniczy minus – zawartość benzyny i żywicy sprawia, że długo schną, wydzielając przy tym charakterystyczny zapach. Pomalowane nimi meble trzeba będzie więc pozostawić do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Farba renowacyjna powstała specjalnie z myślą o renowacji drewnianych powierzchni – tworzy na nich trwałą i odporną powłokę. Pozwala odnowić mebel z użyciem nawet bardzo kontrastującego koloru – farbą renowacyjną można przemalować nawet czarny kolor na biało. Ponadto nie trzeba też usuwać poprzednich warstw przed malowaniem (chyba że się łuszczą). Polecana jest zwłaszcza do pomieszczeń o dużej wilgotności, w których meble są narażone na kontakt z tłuszczami – sprawdzą się więc idealnie w kuchni. Wadą tego typu farb jest jednak długi czas schnięcia (ok. 12 godzin) i konieczność położenia kilku warstw.

Lakierowanie mebli krok po kroku

Lakier to wszechstronny materiał pozwalający zarówno odnowić, jak i zabezpieczyć drewniane elementy (drzwi, balustrady, boazerie, meble itp.), eksponując jednocześnie naturalne walory estetyczne drewna. Aplikacja lakieru jest też bardzo prosta.

Malowanie lakierem przebiega następująco:

  1. Przed użyciem i w trakcie pracy preparat trzeba dokładnie mieszać.
  2. Lakier można nakładać pędzlem, wałkiem lub pistoletem (przy tej ostatniej opcji należy pamiętać o odpowiednim rozcieńczeniu, zgodnie z ulotką preparatu) – zawsze robi się to w dwóch warstwach.
  3. Malujemy zawsze zgodnie z kierunkiem przebiegu włókien drzewnych, bez zostawiania nadlewów i zacieków.
  4. Po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba odczekać czas zależny od danego produktu, a później delikatnie przeszlifować powłokę drobnym papierem ściernym (240) i odpylić.
  5. Na koniec nakłada się drugą warstwę i odczekuje do jej wyschnięcia.

Lakiery są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej – poczynając od różnych odcieni brązu, przez szarości i klasyczną biel, po warianty bezbarwne. Dzięki temu produkty te pozwalają nie tylko zachować naturalne piękno, ale też eksperymentować z odcieniami i dopasowywać je do naszej wizji. Lakiery, zwłaszcza bezbarwne, można nakładać na już pomalowane meble, uzyskując dodatkowy efekt ochrony bez zaburzania walorów wizualnych.

Woskowanie mebli krok po kroku

Proces odnawiania można dopełnić, nakładając warstwę wosku. Tego typu wykończenia są uznawane za wariant premium, nadający meblom o charakterze dekoracyjnym jedwabistości i podkreślający ich naturalną patynę. Preparaty woskowe o ciemnym odcieniu pomogą także wyrównać koloryt drewna lub podkreślić jego odcień, a te jasne idealnie podkreślą charakterystyczną przecierkę umeblowania w stylu rustykalnym.

Odnawianie mebli za pomocą przebiega następująco:

  1. Do nakładania wosku potrzebny będzie wałek z waty stalowej lub bawełniana szmatka.
  2. Wosk nakłada się zgodnie z kierunkiem włókien drewna okrężnymi ruchami, delikatnie wcierając preparat.
  3. Po nałożeniu trzeba odczekać do wyschnięcia (czas zależy od danego wosku) i wypolerować woskowane powierzchnie szczotką o sztywnym włosiu lub ściereczką.
  4. Na koniec nakłada się drugą warstwę, powtarzając wszystkie czynności.

Podsumowanie

Mamy przynajmniej kilka możliwości sprawienia, żeby stare meble wyglądały jak nowe – możemy pomalować je farbą, zabezpieczyć lakierem lub pokryć woskiem. Proces odnawiania nie jest skomplikowany i bardzo często doskonale poradzimy sobie z tym zadaniem sami.