StudioArchitektoniczneAr

Wnętrza – Inspiracje – Budownictwo – AGD

Mała łazienka – jak zaaranżować?

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać karkołomnym przedsięwzięciem, aranżacja małej łazienki w bloku czy niewielkim domu wcale nie jest aż tak wielkim problemem – właściwie wszystkie łazienkowe sprzęty są obecnie dostępne w niestandardowych rozmiarach. Dzięki temu nawet ciasna i wąska łazienka może być funkcjonalna i wbrew pozorom przestronna. Wystarczy tylko odpowiednio rozplanować jej wystrój.

Od czego zacząć aranżację małej łazienki?

Nim będzie można przejść do wybierania sprzętów, pierwszym krokiem do funkcjonalnego urządzenia małej łazienki będzie dokładne zaplanowanie przestrzeni. Trzeba zastanowić się, które sprzęty muszą się koniecznie w niej znaleźć oraz co chcemy w niej przechowywać. W trakcie tego planowania należy mieć na uwadze konieczność zostawienia odpowiednich odległościach między poszczególnymi elementami wyposażenia. Stłaczając wszystkie urządzenia, nie tylko utrudnimy sobie korzystanie z nich, ale też wywołamy wrażenie ciasnoty. Dlatego też w małej łazience powinny stać wyłącznie niezbędne sprzęty.

Jak dobrać wyposażenie małej łazienki?

W tej części podpowiemy, jaki sprzęt dobrać do ograniczonej przestrzeni w małych łazienkach. Omówimy temat wanien/pryszniców, pralek, zabudowy i umywalek.

Wanna czy prysznic?

Mała ilość dostępnego miejsca w większości przypadków stawia nas przed takim właśnie dylematem. Jednym z rozwiązań tego problemu jest mała wanna (np. narożna) z parawanem prysznicowym, sprawdzająca się zwłaszcza w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Kompromisem między tymi sprzętami będzie wanna z kabiną prysznicową (tzw. wanna prysznicowa) – rozwiązanie to jest wręcz idealne, jeśli chcemy mieć różne opcje kąpieli, ale dysponujemy tylko jedną małą łazienką. Dzięki temu zaoszczędzimy też miejsce dla pozostałego wyposażenia. Wybór tego typu wanien jest całkiem spory, gdyż producenci coraz częściej biorą w swoich projektach pod uwagę posiadaczy małych łazienek. Kolejną ciekawą opcją wanny jest model kompatybilny z umywalką – tę drugą montuje się wtedy w nogach wanny. Ogólny wniosek będzie jednak jeden – najlepiej rozglądać się za ofertami wyposażenia dedykowanego małej łazience. Pozwoli to od razu wyposażyć się w sprzęty z tej samej linii, które nie tylko będą ze sobą współgrać aranżacyjnie, ale też nie zajmą całej przestrzeni.

Jeśli natomiast nie zależy nam na wannie, mała łazienka to idealne miejsce do montażu prysznica typu walk-in. Są to pozbawione podbudowy (brodzika) prysznice z przeszkleniami służącymi za ścianki. Sprawdzają się one szczególnie dobrze w przypadku łazienek o niestandardowych, czy wręcz problematycznych wymiarach. Pozwoli to zaoszczędzić więcej miejsca, np. na dodatkową szafkę. Gdy jednak chcemy mieć bardziej tradycyjną kabinę z prysznicem, w małej łazience lepiej montować narożne lub kwadratowe.

mała wanna narożna

Mała łazienka a pralka

Nie da się ukryć, że pralka to jeden z najbardziej problematycznych sprzętów w ciasnych łazienkach. Na szczęście producenci sprzętów AGD coraz częściej wypuszczają bardziej kompaktowe modele, które o wiele łatwiej wkomponować np. w małą łazienkę w bloku. Wciąż jednak pozostaje to kwestią problematyczną np. ze względu na długość węża od wody.

W szczególnie wąskich łazienkach pralki z bębnami ładowanymi od przodu są właściwie niemożliwe do wykorzystania (nie da się otworzyć drzwiczek wystarczająco szeroko lub nawet wcale). Lepiej zatem postawić wtedy na pralkę ładowaną od góry. Kiedy nie będzie akurat używana, może pełnić funkcję dodatkowej półki na ręczniki lub kosmetyki. Warto też rozważyć zawieszenie nad nią dodatkowej szafki, gotowej lub robionej na wymiar.

Jeśli łazienka jest jedynym miejscem, do którego można wstawić pralkę, wartą rozważenia opcją jest zaprojektowanie mebla uwzględniającego duże sprzęty AGD. Pozwoli to praktycznie wykorzystać przestrzeń nad/pod pralką ładowaną od przodu. Wstawiając np. szafkę-regał z przygotowanym miejscem na pralkę zabudujemy całą przestrzeń od podłogi po sufit, zyskując jednocześnie dodatkowe schowki na ręczniki, papier toaletowy czy chemię. Mebel tego typu można wstawić np. przy drzwiach, umywalce lub we wnęce obok prysznica. Innym praktycznym rozwiązaniem tej kwestii jest specjalna szafka pod umywalkę z wnęką na pralkę i szufladami.

Warto jednak pamiętać, że tego typu meble wcale nie muszą powstawać na specjalne zamówienie – na rynku można znaleźć wiele gotowych mebli i systemów do zabudowy pozwalających ukryć pralkę.

Zabudowa w małej przestrzeni

Przy niewielkiej dostępnej przestrzeni, wykorzystanie ścian i sufitów w aranżacji jest wręcz obowiązkowe. Przykładowo, na małym metrażu sprawdzi się znany (i lubiany) za PRL-u pawlacz. Oczywiście nie musi on mieć klasycznego wyglądu, odbiegającego (często dość mocno) od nowoczesnych trendów aranżacyjnych – bez problemu można zamówić go na wymiar u stolarza.

Kolejnym sprawdzonym pomysłem jest szafka za lustrem montowana nad stelażem zabudowującym sedes. Tego typu zabudowa umożliwia sprytne ukrycie takiego schowka przez obudowanie stelaża podtynkowego WC materiałem wykorzystanym do zrobienia frontów szafki. Zabudowę sięgającą od podłogi po sufit można też „ukryć”, dopasowując ją kolorystycznie do ścian.

Alternatywą dla tradycyjnej zabudowy są szafki modułowe. Ich budowa pozwala na właściwie dowolne ułożenie i dopasowanie do dostępnej przestrzeni. Wybierając lub projektując ich fronty zgodnie ze stylem szafki umywalkowej, możemy stworzyć estetyczną, a zarazem spójną przestrzeń.

Gdy łazienka jest wyjątkowo mała i nie pozwala na wstawienie szafek ani półek, warto rozważyć montaż systemu ścienno-drzwiowego. W jego skład wchodzą montowane na ścianach lub drzwiach pionowe moduły pełniące funkcję regałów. Można je wstawiać przy wannie lub wewnątrz kabiny prysznicowej, co daje nam idealny składzik na przybory kąpielowe. Popularne w łazienkach grzejniki drabinkowe również można wykorzystać w aranżacji (a nie tylko do suszenia mokrych ręczników) – dostępne są specjalne wieszaki i uchwyty pozwalające maksymalnie wykorzystać powierzchnię ściany z kaloryferem.

Umywalka w małej łazience

Urządzając małą łazienkę, musimy pamiętać o wykorzystaniu nawet najmniejszej dostępnej przestrzeni. Dlatego też decydując się na umywalkę, w pierwszej kolejności rozejrzyjmy się za umywalką z szafką łazienkową. Da ona nam półki pod zlewem, na których można trzymać chemię czy przybory toaletowe. Poza tym będzie się prezentować znacznie estetyczniej, niż stojące luzem butelki itp. – im mniej drobnych przedmiotów będzie na widoku, tym bardziej uporządkowana i przestronna wyda się nasza łazienka.

W wąskiej łazience, w której taka szafka jest wykluczona, warto postawić na umywalkę podwieszaną lub narożny zlew. Umywalki tego typu zajmą znacznie mniej miejsca, dając nam możliwość wykorzystania ścian do przechowywania najpotrzebniejszych przedmiotów.

mała umywalka

 

Jak wykończyć ściany w małej łazience?

Aranżacja małej łazienki nie kończy się na samych meblach i armaturze – ważne są również ściany. W przypadku płytek najlepiej sprawdza się klasyczna biel, która pozwoli rozświetlić wnętrze. Warto ją jednak złamać, wprowadzając jakiś wzór lub drugi kolor. Trzeba jednak z tym uważać – przeładowanie dekoracjami sprawi, że wnętrze stanie się optycznie jeszcze mniejsze. Do wnętrz małych łazienek najlepiej pasuje ciepły brąz, zawsze modna szarość i subtelny beż. Jeśli zaś chodzi o fakturę, ceramika ścienna powinna być błyszcząca. Należy jednak unikać płytek o dużych wymiarach, gdyż mogą one przytłoczyć całe pomieszczenie – kafelki powinny być raczej drobne i delikatne.

W małych pokojach kąpielowych sprawdzają się również inne modne, a zarazem praktyczne rozwiązania. Godne polecenia są zwłaszcza płytki ceramiczne metro, przypominające małe, białe cegły czy heksagonalne lub patchworkowe płytki. Do łazienek pasują też mozaiki, a nawet naturalne cegły. Musimy przy tym jednak pamiętać, żeby kolorowe płytki znalazły się na podłodze lub fragmencie ściany, np. w otoczeniu lustra.

Modną ostatnio alternatywą dla różnego rodzaju płytek jest odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią fototapeta bądź też specjalna farba do łazienek. Jeśli zdecydujemy się na taką fototapetę, musimy pamiętać, żeby nie wypełniała ona całej ściany, a jedynie jej fragment.

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?

Choć cechuje ją niewielki metraż, mała łazienka może wydać się przestronniejsza dzięki kilku prostym trikom. Pierwszym z nich jest zastosowanie delikatnego oświetlenia, którego światło będzie odbijać się od jasnej armatury i płytek. Rozświetli to przestrzeń, sprawiając, że nawet ciasne wnętrza wydadzą się większe – zwłaszcza gdy zdecydujemy się na chłodne oświetlenie. Świetnie nadają się do tego listwy LED-owe lub punktowe oświetlenie na suficie. Małe pomieszczenie wyda się również większe, jeśli skorzystamy z odpowiedniego lustra – odbicie wnętrza w nieco większym lustrze to prosty i znany od wieków trik. Ostatnim z podstawowych trików optycznie powiększających wnętrza jest fototapeta z motywem otwartej przestrzeni – świetnie sprawdzają się tutaj plaże, mola czy mosty.

Powinniśmy też unikać łączenia i mieszania różnych stylów oraz krzykliwych kolorów – małe wnętrza muszą być spójne i uporządkowane, żeby nie przytłaczać. Dekoracje powinny zatem być wyważone, a zastosowane kolory stonowane, np. pastelowe. Trzeba jednak uważać, żeby nie przegiąć w drugą stronę – pozbawione kolorów łazienki wydadzą się zimne i surowe. Warto więc pamiętać, żeby projekt wystroju uwzględniał elementy drewniane (np. wiklinowy kosz na pranie czy drewniany blat przy umywalce) lub nawet rośliny.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że mała łazienka stanowi pewne wyzwanie aranżacyjne. Aby urządzić małą łazienkę, musimy trzymać się kilku podstawowych zasad, które pozwolą uprościć cały proces. Odpowiednio dobrane wyposażenie i dodatki pozwolą jednak przekształcić nawet bardzo ciasną klitkę w przytulne, a zarazem funkcjonalne wnętrze.

Powiązane Posty